موسیقار تبریز - غلامحسین بیگجه خانی - فرهود صفیر زاده نمایش بزرگتر

موسیقار تبریز - غلامحسین بیگجه خانی - فرهود صفیر زاده

محصول جدید

موسیقار تبریز -غلامحسین بیگجه خانی- فرهود صفیر زاده

جزییات بیشتر

اطلاعات بیشتر

کتاب «موسیقار تبریز» شامل زندگی و آثار استاد فقید موسیقی، غلامحسین بیگجه‌خانی، با تحقیق و پژوهش فرهود صفرزاده، نوازنده سه‌تار و مدرس موسیقی می باشد

صفرزاده درباره چرایی نامگذاری کتاب به «موسیقار تبریز»، می گوید: موسیقار نام دیگری برای موسیقی است. استاد بیگجه‌خانی تنها هنرمندی بود که همه موسیقی تبریز را به طور کامل در هنر خود داشت، به همین دلیل مرور زندگی و آثار استاد بیگجه‌خانی مرور کل موسیقی تبریز است. بر این اساس من نام کتاب را «موسیقار تبریز» گذاشتم.

این نوازنده تار  درباره کتاب در راه انتشارش می گوید: کتابی دیگر از من با عنوان «کتاب سه‌تار» در پاییز منتشر می‌شود. «کتاب سه‌تار» یک کتاب راهنما درباره این ساز است. هنرجویانی که می‌خواهند نوازندگی ساز سه‌تار را شروع کنند  به اطلاعاتی اولیه چون ساختمان ساز، چگونگی نگهداری آن و آشنایی با هنرمندان این حوزه، نیاز دارند و کتاب این اطلاعات را به آن‌ها خواهد داد.


فرهود صفرزاده فارغ‌التحصیل رشته هنرهای سنتی از دانشگاه تبریز است. به قلم او پیش‌تر کتاب‌های «هنرستان موسیقی تبریز» و «موسیقی ایران» منتشر شده است.  صفرزاده همچنین در سال‌های 1389 و 90 مدیر گروه موسیقی دانشگاه جامع علمی کاربردی ارومیه بوده است.

استاد غلامحسین بیگجه‌خانی در سال 1297 در تبریز به دنیا آمد و در 24 فروردین 1366 در همین شهر درگذشت. او یکی از خبره‌ترین نوازندگان ساز تار و از استادان مکتب تبریز موسیقی ایرانی بود و تاثیر بسیاری بر هنرمندان موسیقی این شهر و همچنین کل کشور گذاشت.

بیگجه‌خانی در دوران جوانی با گوش دادن به آثار استادانی چون میرزا حسینقلی، درویش خان، نی‌داود و علی‌اکبرخان شهنازی روی صفحه‌های سنگی قدیمی با ساز این استادان آشنا شد و از تجربیات ردیفی اقبال آذر نیز بسیار استفاده کرد.  این هنرمند، همزمان با تاسیس رادیو تبریز، فعالیت خود را در آن آغاز کرد و مدتی را نیز سرپرست ارکستر ایرانی رادیو تبریز بود. او بعدها در رادیو ایران مشغول به کار شد و مدتی نیز به دعوت نورعلی خان برومند در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی به تدریس پرداخت.