قطعه های زیبا، ساده و آشنای دنیای موسیقی برای پیانو نمایش بزرگتر

قطعه های زیبا، ساده و آشنای دنیای موسیقی برای پیانو

محصول جدید

قطعه های زیبا، ساده و آشنای دنیای موسیقی برای پیانو. نام نویسنده : ناصر شکرایی

جزییات بیشتر

اطلاعات بیشتر

مقدمه

دسترسی به قطعه های ساده و در عین حال زیبا و آشنای موسیقی  جهانی برای مبتدیان پیانو ضرورتی است که هر استاد و احیاناً شاگرد آن را می شناسد و یافتن این نوع قطعه ها که بزرگان جهان موسیقی پشتوانه آنها باشند و در ضمن برای نواختن مبتدیان پیانو ساده و روان باشند در یک مجموعه، تقریباً ناممکن است. به همین دلیل یکی از کارهای موسیقدانان این است که قطعه های مشکل پیانویی و یا قطعه هایی که برای سازهای دیگر نوشته شده اند را، برای پیانو و آن هم به شکل بسیار ساده و روان – تنظیم می کنند؛ تا به این وسیله هنرجویان پیانو فقط مجبور و محدود به نواختن کتابهای آموزشی پیانو نباشند و بتوانند  در کنار آن کتابها،  قطعه های موسیقی را بنوازند و لذت ببرند. نکته دیگر اینکه، کمبود قطعه های آسان باعث دلسردی،  و دلیلی برای کنار گذاشتن موسیقی و پیانو نشود.

این مجموعه منتخبی است از قطعه هایی که از ملودی های زیبا و جذاب آفریده شده اند؛ که بعضی از آنها در اصل قطعه پیانو نبوده اند. به عنوان مثال سمفونی های «بتهوون» یا اپراهای «وردی» ؛ که موسیقیدانان مختلف، بخش های زیبا و به یاد ماندنی آنهارا انتخاب و برای هنرجویان پیانو تنظیم کرده اند. این نوع قطعه ها به ندرت در یک مجموعه گردآوری می شوند. مجموعه ای که در پیش روی شماست، گلچینی است از زیباترین و به یاد ماندنی ترین و آشناترین این نوع قطعه ها؛ که از میان بیش از صد مجموعه مختلف انتخاب شده اند؛ بجز قطعه مینیاتورهای ایرانی از «امین الله حسین» که تنظیم آن از خود من می باشد و برای اولین مرتبه به چاپ می رسد، قابل ذکر است که این مجموعه براساس حروف الفبای لاتین نام قطعه ها تنظیم شده است. معلم پیانو می تواند بر اساس سطح آموخته های هنرجو، قطعه های مختلفی را از لابلای کتاب برای تمرین و نواختن او انتخاب نماید.

درچاپ جدید – توسط انتشارات سرود- تمام مطالب کتاب بازبینی شده و علاوه بر اصلاح اشتباهات چاپهای قبلی، ویرایش جدیدی از کتاب انجام گرفته است و جا دارد در همین جا از جناب آقای محمدرضا گرگین زاده مدیر محترم انتشارات سرود که مشوق اینجانب در اینکار و نیز تنظیم کتاب دوم این مجموعه – که بزودی منتشر خواهد شد- بوده اند کمال تشکر را بنمایم.

امید است که این گردآوری مورد پسند استادان، دوستداران موسیقی و نوازندگان پیانو قرار گیرد.

ناصر شکرایی

 


درباره این کتاب

تهیه و گردآوری چنین دفترهایی، شامل آهنگهای زیبا و بیاد ماندنی، یا شنیده شده از آهنگسازان بزرگ سراسر تاریخ موسیقی، چنانکه آغازکنندگان نوازندگی پیانو – و معمولاً کودکان – با آموختن و اجرای آن ها تشویق شوند و هم آشنا به ادبیات موسیقی، و نه تنها پیانو، کاری است که در کشورهای پیشرفته سابقه ای طولانی دارد. در این گردآوری البته دشواریهایی هست که باید آنها را مورد بررسی قرار داد: دشواری اصلی و، ضمناً مهم ترین آنها اینست که تنظیم کننده به انتخاب درست قطعه ها بپردازد و هر یک را چنان ساده کند که خدشه ای هر چه کمتر برزیبایی ناشی از حجم قطعه اصلی وارد  آید. به گفته روشن تر، تنظیم کننده ناگزیر است راهی باریک میان دو «مانع» متضاد را طی کند که طی آن گاه بسیار دشوار است: هر قطعه باید چنان ساده شود که در حد توانایی تکنیکی هنرآموز مبتدی باشد، و ضمناً این ساده کردن، تا جایی که ممکن زیبایی و هنر والای آهنگساز را مخدوش نسازد.

مؤلف این دفتر، با انتخاب تنظیم هایی که از سوی استادان تعلیم و تربیت موسیقی و اجرای پیانو ساده شده اند، و گردآوری آنها در این مجموعه( و نیز تنظیم کردن قطعه ای از «امین الله حسین»، توسط مؤلف) مجموعه ای فراهم کرده است که می تواند نقش یک «متد آموزشی پیانو» را داشته باشد، ضمن آنکه مبتدی را تشویق کند که به تعداد بسیاری از ادبیات موسیقی دست یافته است. کوشش او البته تحسین برانگیز است، و امید است که مثمر ثمر باشد.